Nominowani i laureaci Nagrody im. Janusza A. Zajdla

2017

Powieść

Laureat:

TBA

Nominowani:

  • Anna Kańtoch, Niepełnia
  • Rafał Kosik, Różaniec
  • Marta Krajewska, Zaszyj oczy wilkom
  • Paweł Majka, Wojny przestrzeni
  • Artur Olchowy, Czarownica znad Kałuży

Opowiadanie

Laureat:

TBA

Nominowani:

  • Leszek Bigos, Ecce Homo
  • Dawid Cieśla, Diabolus ex Machina
  • Marta Kisiel, Szaławiła
  • Magdalena Kucenty, #Eudajmonia
  • Przemysław Zańko, Chwała

2016

Powieść

Laureat:

  • Krzysztof PiskorskiCzterdzieści i cztery

Nominowani:

  • Michał Cholewa, Inwit
  • Marta Kisiel, Siła niższa
  • Marta Krajewska, Idź i czekaj mrozów
  • Radek Rak, Puste niebo

Opowiadanie

Laureat:

  • Łukasz OrbitowskiMichał Cetnarowski, Wywiad z Borutą

Nominowani:

  • Juliusz Braun, Lo faresti per me?
  • Michał Cholewa, Bunt maszyn
  • Agnieszka Hałas, Panicz z Ertel-Sega
  • Magdalena Kucenty, Paradoks Bliźniąt
  • Anna Szumacher, Na nocnej zmianie
  • Anna Szumacher, To byliśmy my

2015

Powieść

Laureat:

  • Robert M. WegnerPamięć wszystkich słów

Nominowani:

  • Rafał Cichowski, 2049
  • Jacek Dukaj, Starość aksolotla
  • Magdalena Kozak, Łzy diabła
  • Paweł Majka, Niebiańskie pastwiska
  • Marcin Sergiusz Przybyłek, Gamedec. Obrazki z imperium cz.1

Opowiadanie

Laureat:

  • Robert M. WegnerMilczenie owcy

Nominowani:

  • Dorota Dziedzic-Chojnacka, Nihil fit sine causa
  • Magdalena Kucenty, Koziorożec i Smok
  • Marcin Przybyłek, Simon
  • Przemysław Zańko, Pajęczarka

2014

Powieść

Laureat:

  • Michał CholewaForta

Nominowani:

  • Jakub Ćwiek, Chłopcy 3. Zguba
  • Stefan Darda, Czarny Wygon. Bisy II
  • Marta Kisiel, Nomen omen
  • Tomasz Kołodziejczak, Biała reduta. Tom 1
  • Paweł Majka, Pokój światów

Opowiadanie

Laureat:

  • Anna KańtochSztuka porozumienia

Nominowani:

  • Krystyna Chodorowska, Kre(jz)olka
  • Stefan Darda, Nika
  • Stefan Darda, Rowerzystka
  • Dorota Dziedzic-Chojnacka, Teleturniej
  • Marta Krajewska, Daję życie, biorę śmierć

2013

Powieść

Laureat:

  • Krzysztof PiskorskiCienioryt

Nominowani:

  • Anna Kańtoch, Przedksiężycowi, tom III
  • Łukasz Orbitowski, Szczęśliwa ziemia
  • Andrzej Sapkowski, Sezon burz
  • Cezary Zbierzchowski, Holocaust F

Opowiadanie

Laureat:

  • Anna KańtochCzłowiek nieciągły

Nominowani:

  • Michał Cetnarowski, Cyberpunk
  • Anna Kańtoch, Okno Myszogrodu
  • Paweł Majka, Grewolucja
  • Piotr Mirski, Dronboustroje
  • Marcin Podlewski, Edmund po drugiej stronie lustra
  • Wojciech Szyda, Popiołun

2012

Powieść

Laureat:

  • Robert M. WegnerNiebo ze stali

Nominowani:

  • Jakub Ćwiek, Kłamca 4. Kill’em all
  • Jarosław Grzędowicz, Pan Lodowego Ogrodu, tom 4
  • Anna Kańtoch, Czarne
  • Andrzej Ziemiański, Pomnik Cesarzowej Achai, tom 1

Opowiadanie

Laureat:

  • Robert M. WegnerJeszcze jeden bohater

Nominowani:

  • Jakub Ćwiek, Będziesz to prać!
  • Jakub Ćwiek, Co było, a nie jest…
  • Jakub Ćwiek, Kukuryku!
  • Jacek Dukaj, Portret nietoty
  • Tomasz Kołodziejczak, Czerwona mgła

2011

Powieść

Laureat:

  • Maja Lidia KossakowskaGrillbar Galaktyka

Nominowani:

  • Jacek Dukaj, Science Fiction
  • Jakub Małecki, Dżozef
  • Paweł Matuszek, Kamienna Ćma
  • Krzysztof Piskorski, Krawędź czasu
  • Wit Szostak, Dumanowski

Opowiadanie

Laureat:

  • Jakub ĆwiekBajka o trybach i powrotach

Nominowani:

  • Anna Brzezińska, Żar
  • Stefan Darda, Spójrz na to z drugiej strony
  • Magdalena Kozak, Strasznie mi się podobasz
  • Marceli Szpak, Obcy

2010

Powieść

Laureat:

  • Jacek Dukaj, Król Bólu i pasikonik

Nominowani:

  • Jakub Ćwiek, Krzyż Południa. Rozdroża
  • Stefan Darda, Czarny Wygon. Słoneczna dolina
  • Stefan Darda, Czarny Wygon. Starzyzna
  • Marek S. Huberath, Vatran Auraio
  • Wit Szostak, Chochoły
  • Szczepan Twardoch, Wieczny Grunwald

Opowiadanie

Laureat:

  • Anna KańtochDuchy w maszynach

Nominowani:

  • Anna Brzezińska, Rusałka
  • Jakub Ćwiek, Małpki z liści
  • Stefan Darda, Ostatni telefon
  • Jacek Dukaj, Piołunnik
  • Jewgienij T. Olejniczak, Księga Besławii
  • Robert M. Wegner, Najlepsze, jakie można kupić

2009

Powieść

Laureat:

  • Anna KańtochPrzedksiężycowi, tom I

Nominowani:

  • Anna Brzezińska, Letni deszcz. Sztylet
  • Jacek Dukaj, Wroniec
  • Maciej Guzek, Trzeci Świat
  • Łukasz Orbitowski, Święty Wrocław

Opowiadanie

Laureat:

  • Robert M. WegnerWszyscy jesteśmy Meekhańczykami

Nominowani:

  • Jakub Małecki, Za godzinę powinna tu być
  • Łukasz Orbitowski, Głowa węża

2008

Powieść

Laureat:

  • Rafał KosikKameleon

Nominowani:

  • Ewa Białołęcka, wiedźma.com.pl
  • Anna Brzezińska, Ziemia niczyja
  • Stefan Darda, Dom na Wyrębach
  • Magdalena Kozak, Nikt
  • Krzysztof Piskorski, Zadra, tom I

Opowiadanie

Laureat:

  • Anna KańtochŚwiaty Dantego

Nominowani:

  • Jacek Dukaj, Kto napisał Stanisława Lema?
  • Magdalena Kozak, Sznurki przeznaczenia
  • Andrzej Miszczak, Harpunnicy
  • Wit Szostak, Podworzec

2007

Powieść

Laureat:

  • Jacek DukajLód

Nominowani:

  • Jarosław Grzędowicz, Pan Lodowego Ogrodu, tom II
  • Anna Kańtoch, 13 anioł
  • Magdalena Kozak, Renegat
  • Łukasz Orbitowski, Tracę ciepło
  • Wit Szostak, Oberki do końca świata

Opowiadanie

Laureat:

  • Wit SzostakMiasto grobów. Uwertura

Nominowani:

  • Anna Brzezińska, Ulica
  • Maciej Guzek, Adwent
  • Jakub Nowak, Karnawał
  • Wojciech Szyda, Hexenhammer

2006

Powieść

Laureat:

  • Jarosław GrzędowiczPopiół i kurz

Nominowani:

  • Anna Brzezińska, Plewy na wietrze
  • Rafał Kosik, Vertical
  • Maja Lidia Kossakowska, Zakon Krańca Świata, tom II
  • Magdalena Kozak, Nocarz
  • Andrzej Sapkowski, Lux perpetua

Opowiadanie

Laureat:

  • Maja Lidia KossakowskaSmok tańczy dla Chung Fonga

Nominowani:

  • Jakub Ćwiek, Bóg marnotrawny
  • Maciej Guzek, Zmiana
  • Marek S. Huberath, Balsam długiego pożegnania
  • Tomasz Kołodziejczak, Piękna i graf
  • Wit Szostak, Raport z nawiedzonego miasta

2005

Powieść

Laureat:

  • Jarosław Grzędowicz, Pan Lodowego Ogrodu, tom I

Nominowani:

  • Ewa Białołęcka, Naznaczeni błękitem
  • Marek S. Huberath, Miasta pod Skałą
  • Maja Lidia Kossakowska, Zakon Krańca Świata, tom I
  • Iwona Surmik, Ostatni smok

Opowiadanie

Laureat:

  • Jarosław Grzędowicz, Wilcza zamieć

Nominowani:

  • Anna Brzezińska, Śmierć czarnoksiężnika
  • Jakub Ćwiek, Cicha noc
  • Anna Kańtoch, Długie Noce

2004

Powieść

Laureat:

  • Jacek Dukaj, Perfekcyjna niedoskonałość

Nominowani:

  • Andrzej Pilipiuk, Księżniczka
  • Andrzej Sapkowski, Boży bojownicy
  • Wit Szostak, Poszarpane granie

Opowiadanie

Laureat:

  • Anna Brzezińska, Wody głębokie jak niebo

Nominowani:

  • Jacek Dukaj, Crux
  • Maciej Guzek, Królikarnia
  • Andrzej Pilipiuk, 2586 kroków: Wieczorne dzwony
  • Wojciech Szyda, Szlak cudów (rękopis znaleziony w pociągu)

2003

Powieść

Laureat:

  • Jacek Dukaj, Inne pieśni

Nominowani:

  • Ewa Białołęcka, Piołun i miód
  • Andrzej Pilipiuk, Kuzynki
  • Wit Szostak, Wichry Smoczogór
  • Andrzej Ziemiański, Achaja. Tom II

Opowiadanie

Laureat:

  • Andrzej Ziemiański, Zapach szkła

Nominowani:

  • Ewa Białołęcka, Pierścień dla Bestii
  • Anna Brzezińska, Róże dla Sirocco
  • Anna Brzezińska, Zaćmienie serca
  • Maja Lidia Kossakowska, Dopuszczalne straty
  • Andrzej Pilipiuk, Jakub Wędrowycz i siedmiu krasnoludków
  • Andrzej Pilipiuk, Księżniczka
  • Andrzej Pilipiuk, Mars 1899 r.

2002

Powieść

Laureat:

  • Andrzej Sapkowski, Narrenturm

Nominowani:

  • Jacek Dukaj, Extensa
  • Feliks W. Kres, Porzucone królestwo
  • Tomasz Pacyński, Wrzesień
  • Andrzej Ziemiański, Achaja

Opowiadanie

Laureat:

  • Andrzej Pilipiuk, Kuzynki

Nominowani:

  • Anna Brzezińska, Kot Wiedźmy
  • Anna Brzezińska, Życzenie
  • Rafał A. Ziemkiewicz, Pobożne życzenie

2001

Powieść

Laureat:

  • Jacek Dukaj, Czarne oceany

Nominowani:

  • Jacek Dukaj, Aguerre w świcie
  • Jędrzej Ilukowicz, Spod ciemnej gwiazdy
  • Feliks W. Kres, Pani Dobrego Znaku
  • Tomasz Pacyński, Sherwood

Opowiadanie

Laureat:

  • Andrzej Ziemiański, Autobahn nach Poznań

Nominowani:

  • Maja Lidia Kossakowska, Żarna niebios
  • Wojciech Świdziniewski, Murarze
  • Andrzej Ziemiański, Waniliowe plantacje Wrocławia
  • Rafał A. Ziemkiewicz, Cała kupa wielkich braci

2000

Powieść

Laureat:

  • Anna Brzezińska, Żmijowa harfa

Nominowani:

  • Feliks W. Kres, Egaheer
  • Konrad T. Lewandowski, Królowa Joanna d’Arc
  • Marcin Wolski, Pies w studni
  • Maciej Żerdziński, Opuścić Los Raques

Opowiadanie

Laureat:

  • Jacek Dukaj, Katedra

Nominowani:

  • Jacek Dukaj, Ruch Generała
  • Maja Lidia Kossakowska, Beznogi tancerz
  • Andrzej Ziemiański, Bomba Heisenberga
  • Rafał A. Ziemkiewicz, Koszt uzyskania

1999

Powieść

Laureat:

  • Marek S. HuberathGniazdo światów

Nominowani:

  • Anna Brzezińska, Zbójecki gościniec
  • Tomasz Kołodziejczak, Schwytany w światła
  • Andrzej Sapkowski, Pani Jeziora
  • Marcin Wolski Według św. Malachiasza

Opowiadanie

Laureat:

  • Antonina Liedtke, CyberJoly Drim

Nominowani:

  • Ewa Białołęcka, Nocny śpiewak
  • Alicja Joker, Malivia Rec, Gdybym wiedział, że żyję
  • Maja Lidia Kossakowska, Schizma
  • Maja Lidia Kossakowska, Sól na pastwiskach niebieskich
  • Konrad T. Lewandowski, El Ninio 2035

1998

Powieść

Laureat:

  • Rafał A. Ziemkiewicz, Walc stulecia

Nominowani:

  • Dorota Kaczyńska-Ciosk, Sekret Olsteriona
  • Krystyna Kwiatkowska, Prawdziwa historia Morgan Le Fay i Rycerzy Okrągłego Stołu
  • Edward Redliński, Krfotok

Opowiadanie

Laureat:

  • Anna Brzezińska, A kochał ją, że strach

Nominowani:

  • Jacek Dukaj, Serce Mroku
  • Feliks W. Kres, Władcy śniegu
  • Andrzej Pilipiuk, Hochsztapler
  • Marcin Wolski, Operacja Herod
  • Kareta Wrocławski, Pandemolium
  • Rafał A. Ziemkiewicz, Żywa gotówka

1997

Powieść

Laureat:

  • Marek S. Huberath, Druga podobizna w alabastrze

Nominowani:

  • Jacek Dukaj, Xavras Wyżryn
  • Jacek Inglot, Quietus
  • Andrzej Sapkowski, Wieża Jaskółki

Opowiadanie

Laureat:

  • Ewa Białołęcka, Błękit maga

Nominowani:

  • Eugeniusz Dębski, Aaa, kotki dwa
  • Jacek Komuda, Tak daleko do nieba
  • Andrzej Pilipiuk, Ostatnia posługa
  • Andrzej Sapkowski, Złote popołudnie

1996

Powieść

Laureat:

  • Tomasz Kołodziejczak, Kolory sztandarów

Nominowani:

  • Eugeniusz Dębski, Piekło dobrej magii
  • Jacek Dukaj, Szkoła
  • Marek S. Huberath, Ostatni, którzy wyszli z raju
  • Jacek Inglot, Inquisitor
  • Andrzej Sapkowski, Chrzest ognia

Opowiadanie

Laureat:

  • Rafał A. Ziemkiewicz, Śpiąca królewna

Nominowani:

  • Eugeniusz Dębski, Z powodu picia podłego piwa
  • Jacek Dukaj, Wielkie podzielenie
  • Konrad T. Lewandowski, Półmisek

1995

Powieść

Laureat:

  • Rafał A. Ziemkiewicz, Pieprzony los Kataryniarza

Nominowani:

  • Feliks W. Kres, Północna granica
  • Marek Oramus, Święto śmiechu
  • Andrzej Sapkowski, Czas pogardy

Opowiadanie

Laureat:

  • Konrad T. Lewandowski, Noteka 2015

Nominowani:

  • Ewa Białołęcka, Okrąg Pożeraczy Drzew
  • Tomasz Lechociński, Łzy Boga
  • Maciej Żerdziński, Malarze

1994

Powieść

Laureat:

  • Andrzej Sapkowski, Krew elfów

Nominowani:

  • Roman Danak, Sotnie Łysego Iwanki
  • Eugeniusz Dębski, Brat marnotrawny
  • Tomasz Kołodziejczak, Krew i kamień
  • Feliks W. Kres, Serce gór

Opowiadanie

Laureat:

  • Ewa Białołęcka, Tkacz Iluzji

Nominowani:

  • Marek S. Huberath, Maika Ivanna
  • Tomasz Kołodziejczak, Wrócę do ciebie, kacie
  • Konrad T. Lewandowski, Pacykarz
  • Andrzej Zimniak, Klatka pełna aniołów
  • Maciej Żerdziński, Pancerniki siedzące w granatowej wodzie

1993

Powieść

Laureat:

Nagrody nie przyznano

Nominowani:

  • Feliks W. Kres Strażniczka istnień
  • Władysław Pasikowski Ja, Gelerth

Opowiadanie

Laureat:

  • Andrzej Sapkowski, W leju po bombie

Nominowani:

  • Janusz Bogucki, Turniej, czyli Nie ma to jak magia
  • Marek S. Huberath, Spokojne, słoneczne miejsce lęgowe
  • Tomasz Kołodziejczak, Bardzo cenny pierścień

1992

Powieść

Laureat:

  • Feliks W. Kres, Król Bezmiarów

Nominowani:

  • Zbigniew Batko, Oko
  • Grzegorz Drukarczyk, Zabijcie Odkupiciela
  • Tadeusz Oszubski, Sfora

Opowiadanie

Laureat:

  • Andrzej Sapkowski, Miecz przeznaczenia

Nominowani:

  • Andrzej Sapkowski, Coś więcej
  • Andrzej Sapkowski, Maladie
  • Rafał A. Ziemkiewicz, Źródło bez wody
  • Maciej Żerdziński, Krew i deszcz

1991

Laureat:

  • Marek S. Huberath, Kara większa

Nominowani:

  • Feliks W. Kres, Król Gór
  • Konrad T. Lewandowski, Ksin
  • Romuald Pawlak, Wniebowstąpienie Menela
  • Artur Szrejter, Wieszczy

1990

Laureat:

  • Andrzej Sapkowski, Mniejsze zło

Nominowani:

  • Jacek Piekara, Ponury Milczek
  • Rafał A. Ziemkiewicz, Jawnogrzesznica
  • Rafał A. Ziemkiewicz, Szosa na Zaleszczyki

1989

Nagrody nie przyznano


1988

Laureat: Edmund Wnuk-LipińskiRozpad połowiczny


1987

Nagrody nie przyznano


1986

Nagrody nie przyznano


1985

Laureat: Marek BaranieckiGłowa Kasandry


1984

Laureat: Janusz A. Zajdel, Paradyzja